Co když se pes bojí bouřky?

Co když se pes bojí bouřky?

 

Léto přináší nejen teplo, ale i bouřky.  Jak se chovat se psem,který při jediné zmínce o bouřce propadne panice? Jaké jsou důvody tohoto chování?

 

Terry Curtis z veterinární univerzity na Floridě v rozhovoru pro National Geographic doporučuje především sledovat chování svého psa během bouřky. Pokud si tlačí uši packami k hlavě, špatně se mu dýchá, má stažený ocas, jsou to příznaky úzkosti. Je třeba dodat, že pokud se vaše zvíře třese, vyděšeně pobíhá po domě a kňučí, schovává se nebo se naopak snaží utéct, pravděpodobně si již uvědomujete, že se bojí bouřky.

 

Je třeba nejprve pochopit příčinu strachu.

140AED08-84B0-430E-9BAB-195EE5DB6831

Tma z hustých mraků, silný vítr, hromy, to vše může způsobit úzkost a strach u psů, stejně jako u některých lidí.

Během bouřky atmosférický tlak prudce klesá a zvířata to dokáží vycítit. Obecně reagují na takové rozdíly citlivěji než lidé.

Často se domácí zvířata bojí hlasitých zvuků. Není také vyloučeno, že svou roli hraje i statická elektřina. Týká se to především velkých chlupatých psů s dlouhou srstí, která akumuluje statický náboj stejně jako vlněný svetr. Pokud jste někdy dostali ránu díky statické elektřiny, například když jste se dotkli kovových dveří u auta, potom si dokážete představit co se stane psovi, když se dotkne čumákem během bouřky kovového předmětu. Je však pravda, že vliv statické elektřiny je obtížné prokázat experimentálně a nevíme přesně, jak velká je jeho role při vývoji fobie u psů.

 

Jak pomoci svému psu?

 

Mnoho psů se schovává před bouřkou v místech, která jsou podle jejich pocitů nejlépe chráněna před nárazy elektřinou, například v koupelně. Pokud se to týká i vašeho chlupatého člena rodiny, nesnažte se ho odtud vylákat. Naopak se snažte udělat maximum, aby bouřku přečkal co nejpohodlněji. Kupte deku z antistatického materiálu a položte ji vedle psa, můžete ho úkryt nebo dokonce zabalit do teto deky. Je důležité, aby miska s čistou vodou byla vždy volně přístupná a v blízkosti "bouřkového úkrytu".

 

Pokud se vám zdá, že to všechno nestačí, kupte si generátor bílého šumu, který tlumí hluk hromu. Nebo použijte speciální zvukotěsné materiály. Uklidňující léky pro psy mohou být také užitečné. Před nákupem se ale poraďte  s veterinářem, protože stejně jako všechny léky mají vedlejší účinky.

 

Pokud bouřka vyvolává skutečnou psí fobii, nebude také zbytečné využít pomoci veterináře. Kompetentní odborník vám nejen poskytne cenné rady o tom, jak se máte chovat v takových situacích, ale také vám pomůže pochopit příčiny této fobie, navrhne možné způsoby její eliminace anebo alespoň snížení její intenzity.

 

V každém případě věnujte pozornost tomu, jak váš pes reaguje na jakékoli změny prostředí a snažte se mu pomoci. Koneckonců, pro komfortní život je důležité nejen fyzické zdraví, ale i psychické. Platí to ale nejen pro psy, ale i pro lidi, proto si nezapomeňte na sebe! Nechte si potisknout fotku svého mazlíčka na PupSocks ponožky, které jsou nejenom hezké a originální, ale i pohodlné!